Soustředění 2008

Letos jsme se vrátili k tradičnímu termínu Soustředění tj.týden po Chrudimské pouti, což vycházelo na 16.-17.8. Jak se posléze ukázalo, byl to snad nejhorší víkend tohoto léta. Ještě ve čtvrtek se dalo koupat, v pátek však přišla radikální změna počasí. Výrazné ochlazení z 27 na 13˚C, zatažená obloha a vytrvalý déšť, vítr 6m/s. Takže v pátek nezáhájili ani extremisti, jak bylo avizováno a sobota měla tento průběh:

Sobota

8:00 – chčije a chčije … 9:30 – pršet přestalo, už „jen“ silně fouká a další déšť je na spadnutí. 10:00 – skifař Synek získal na olympiádě stříbro. 11:30 – na letišti jsou první nadšenci. 11:40 – opět prší.

Nakonec jsme se sešli v počtu asi 10 domácích a 4 hosté. Na počasí se pokusil vyzrát Jirka Petr ze Spolku modelářů Živanice se svým novým obojživelníkem Sikorsky S-39. Tolik vody, aby využil plováky však zase nebylo … Fandovi Pokornému občas model zmizel v nízkých mracích, let za stálého deště si vyzkoušel i Jirka Janda. Takže jsme se pokusili zahřát kafem (hodilo by se něco ostřejšího, ale na stanování to opravdu nebylo), pokecali, zanadávali na počasí a jeli domů. Uvidíme, jaká bude neděle. Pár obrázků je tady.

Neděle

Počasí se opět radikálně změnilo a vykouzlilo nádherný modelářský den. Polojasno, teplota do 25˚C, vítr do 5m/s, k večeru téměř bezvětří. Takže jsme si krásně užili alespoň 2.den tradičního Soustředění. Účast byla poměrně hojná, kromě stálého místního osazenstva jsme přivítali i hosty z RC Teamu Vysoké Mýto Martina Hynka a Pavla Havelku. Nádherný Martinův model Junkers JU-87B Stuka se stal oprávněně hlavní hvězdou neděle. (Více je možno se o něm dozvědět tady a tady). Pavel nám předvedl akrobata Spiritek. S krásným (akrobaticky létajícím  Piperem přijel Vláďa Špulák z Pardubic. Ale i domácí předvedli pěkné letové ukázky. (Tomáš Winkler fantastické starty svahového větroně na „supergumicuku“, Fanda Pokorný ml. akrobacii se soutěžním F3A i poletuchou Flash, Fanda Pokorný st. elektrovětroně Parabola, Jarda Semrád akrobata Angel a miniakrobata Topaz, Jenda a Roman Ištvánkovci + Milan Hanč + Olda Pilař kombat na ostří nože, Pavel Račanský Diablotina, Jirka Málek benzinového Diabla a elektrovětroně Lynx, Olda Pilař ME109 a buggynu, Standa Trepera Christen Eagla atd) Opět nezklamal Milan Hanč, který zase vlezl na půdu a oživil jednak netradiční model Wind Puff a tradiční, leč historický model Citabria na detoňák řízený jednokanálem Modela s magnetickým vybavovačem. To že tento model uskutečnil (a přežil) 3 lety je obdivuhodné. Neděli jsme si opravdu užili, z letiště jsme spokojení odjížděli téměř za tmy. A jelikož je pro nás Soustředění jakýmsi Posvícením a správné Posvícení probíhá hlavně v pondělí, sešli jsme se v pondělí po obědě zas, létali až do večera a vynahradili si tak propršenou sobotu. Dá se tedy konstatovat, že letošní Soustředění se vydařilo, chybělo jen tradiční nocování s opékáním buřtů, konzumací chlazeného točeného a řešením modelářských i nemodelářských „problémů“ dlouho do noci. Snad tedy příště …:-)

Fotogalerie Soustředění 2008.